20 Mart 2023 Pazartesi Türkbes, Türkiye'nin Beslenme Platformu Beslenme ve Diyetetik Uygulaması
7/24 Döviz kurları & Altın Fiyatları
Bilgilendirme
Hattı
A- ALODÖVİZ TANIMI
B- SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ
C- PROGRAM ARAYÜZ
D- REFERANSLAR

 
   
A- ALODÖVİZ Tanım
    AloDöviz Sesli Yanıtlama Sistemleri, döviz bürolarının yoğun telefon trafiğini düzenleyen, döviz bürosunun kur panosundaki anlık değişime göre arayan kişilere fiyat bilgisi sunan ve kesintisiz 7/24 Hizmet verebilen oldukça kullanışlı bir sistemdir. Sistem, tüm döviz ve altın kurlarını (kur panosunda görüntülenmese bile) arayan aboneye okunabilmesine olanak sağlar.

    Dövizle yoğun olarak çalışan firma veya müşteriler genelde internet sayfasından edindiği kur bilgisine önem vermemekte ve doğrudan müşterisi olduğu döviz büronun telefonunu arayarak kur istemekte hatta döviz alış-verişlerini telefon ile yapmaktadır. Doğrudan operatörün fiyat vermesi bir çok insani hataları da beraberinde getirmekte (yanlışlıkla farklı kur söyleme, yeni değişen fakat ağız alışkanlığından söylenen eski kur bilgisi vs. gibi) Dolayısıyla sistem, müşteri ile olan güveni zedeleyici herhangi bir hataya düşme riskini ortadan kaldırmaktadır. Bu sistemin kişiye özel fiyat uygulayamayışı ve o anki kur panosunda görüntülenen fiyatı müşteriye okumasıyla öncelikle müşterinin hatasız ve objektif bir bilgi almasını sağlar. Daha sonra eğer müşteri isterse ilgili operatöre bağlanıp gerekli alım-satım işlemlerini gerçekleştirir ve özel kur uygulaması var ise kendisine sunulan ayrıcalığın da doğrudan farkına varmasına olanak tanır.

    AloDöviz SYS'nin, Herhangi normal standartlarda bir bilgisayar ile çalışabilmesi, Intelin Dialogic D4-PCI DSP işlemcili IVR kartı ile mümkündür.
B- Sistemin Özellikleri
AloDöviz, güçlü bir IVR kartı
(Telephony card) olan Intel Dialogic D/4PCI ile çalışır
D/4PCI, 4 portlu (DSP) Dijital sinyal işlemcili küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için en uygun IVR (Etkileşimli Sesli Yanıtlama) kartıdır. Bilgisayarınızın PCI slot adedince (maksimum 16 karta kadar) çoğaltılabilir. DSP işlemcisi sayesinde bilgisayarın işlemci gücüne ihtiyaç duymadan ses kaydı, kayıttan mesaj okuma vs. işlemleri yapabilir
Sistemin Genel Özellikleri
1- Özel Karşılama
Önceden belirlenmiş özel günlere göre karşılama yapar (İyi Bayramlar, İyi Yıllar, vb). Gün içerisinde değişik saatlere göre karşılama yapar (Günaydın, İyi Akşamlar, vb).
2- Elektronik Panodan Bilgi Alma
Sistem, elektronik pano her güncellendiğinde son kur bilgilerini hafızasına alır ve veritabanına kaydeder. Okunacak kur fiyatlarının panoda gösterilme zorunluluğu yoktur. Sistem, panoda görüntülenmeyen kurları da okuyabilme yeteneğine sahiptir.
3- Veritabanı bağlantısı
Sistem, kur panosundaki her değişimi kendi veritabanına kaydeder ve eski kurlarınızı günlük olarak raporlayabilme imkanı sunar. Geçmişe dönük kur sorgulamada sistemin anlık tüm değişimlerini görüntülemek mümkündür. Ayrıca ODBC veya ADO teknolojileriyle Oracle, SQL Server, Informix, MS-Access, DBase, Fox-pro vb veritabanlarına bağlanarak sorgulanan bilgiyi sese çevirip arayan kişiye dinletir.
4- İsteğe göre menü okuma
Sistemde isteğe göre döviz, altın, diğer döviz gibi menü okuyup arayan kişinin ilgili olduğu menüyü tuşlamasıyla fiyat okunabileceği gibi günün/haftanın yoğunluğuna göre doğrudan kur fiyatlarını okuma seçeneği mevcuttur. Ayrıca okunmasını istemediğiniz kur fiyatlarını ayarlar bölümünden işaretini kaldırarak anında okunmamasını sağlayabilirsiniz.
C- Programın Arayüzü
 
Aşağıda programın ara yüzlerinden bir kaçını görmektesiniz.
Programın ana penceresi sistemde hatların durumu ve hangi hatların hangi işlemi yapmakta olduğunu gösterir.


AloDöviz sisteminin nasıl çalışacağını düzenler. Okunmasını istediğiniz döviz kurlarını işaretleyerek seçebilir, panodan gelen kurların ne olduğunu görebilir ayrıca geçmişe dönük kur fiyatları sorgulaması yapabilirsiniz.
D- Referanslar

-            Sebat Döviz ve Kıymetli Mad. A.Ş. (0258) 265 70 20 (4 Hat PBX)

-            Altınbay Döviz Altın A.Ş. (0312) 357 77 94 (4 Hat PBX)

-                 Heyday Kuyumculuk - ANKARA

-                 Şereflikoçhisar döviz - ANKARA

 
 
Copyright © 2008 Hüseyin TOKPINAR