20 Mart 2023 Pazartesi Türkbes, Türkiye'nin Beslenme Platformu Beslenme ve Diyetetik Uygulaması
IVR
Etkileşimli Sesli Yanıtlama Programı
A- ESYS TANIMI
B- SİSTEMİN ÖZELLİKLERİ
C- PROGRAM ARAYÜZ
D- REFERANSLAR

 
   
A- ESYS Tanım
Etkileşimli Sesli Yanıtlama Sistemleri ve Tele-Bilgi Sistemleri (Özel Tanımlı Alo *** Hat Uygulamaları) olarak da bilinen ESYS (IVR) sistemler, Hedef kitlesi büyük veya doğrudan personel karşılamada güçlük duyulan 7/24 hizmet vermek isteyen kurumlarda kullanılan ve geniş kapsamda hizmet sunabilen oldukça gelişmiş bir sistemdir. Kişiye özel borç sorgulama ve okuma, fiyat bilgisi verme türü işlemler için genellikle kullanılmaktadır. Başlıca kullanım alanları, belediyeler, döviz büroları, vergi daireleri, hastane randevu, TEDAŞ, SSK, siyasi partiler, özel kuruluşlar vb. olabilmektedir.
ESYS'nin, Herhangi normal standartlarda bir bilgisayar ile çalışabilmesi, Intelin Dialogic D4-PCI DSP işlemcili IVR kartı ile mümkündür.
B- Sistemin Özellikleri
ESYS, güçlü bir IVR kartı
(Telephony card) olan Intel Dialogic D/4PCI ile çalışır
D/4PCI, 4 portlu (DSP) Dijital sinyal işlemcili küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için en uygun IVR (Etkileşimli Sesli Yanıtlama) kartıdır. Bilgisayarınızın PCI slot adedince (maksimum 16 karta kadar) çoğaltılabilir. DSP işlemcisi sayesinde bilgisayarın işlemci gücüne ihtiyaç duymadan ses kaydı, kayıttan mesaj okuma vs. işlemleri yapabilir
Sistemin Genel Özellikleri

 

1- Özel Karşılama: 

 

Önceden belirlenmiş özel günlere göre karşılama yapar (İyi Bayramlar, İyi Yıllar, vb). Gün içerisinde değişik saatlere göre karşılama yapar (Günaydın, İyi Akşamlar, vb).

 

2- Akıllı Transfer: 

 

Operatöre veya dahililere yapılan bağlantılarda kişinin yerinde olmaması veya meşgul olması durumunda mesaj bırakabilme olanağı vardır (VPB-Voice Post Box). Yerinde olmayan abone, sistemi dışarıdan arayıp, kendisine bırakılan mesajlara uzaktan erişebilir. İstenirse bırakılan sesli mesajlar, e-mail ile kullanıcıya otomatik yönlenir.

 

3- Görüşme Kayıt ve Rapor Sistemi:

Dışarıdan yapılan aramaların numaraları, hangi dahiliye yönlendiği, istenirse görüşmelerin ses kayıtları gibi bilgiler tutulur.

 

4- Bölgesel Hizmet:

 

Bölgelere ve/veya arayan telefon numarası gruplarına göre özel bilgi mesajı ile karşılama, özel anons ile hizmet verebilme veya bloke etme gibi hizmetler verilebilir.

Örnek: Mamak’tan arayan abonelere, bir etkinliği, şube açılışını bildirme, şubelere veya kayıtlı özel müşterilere yönelik bireysel veya kurumsal hizmet işlemleri sağlama vb.

 

5- Veritabanı Bağlantısı: 

 

Yazılım, ODBC veya ADO teknolojileriyle Oracle, SQL Server, Informix, MS-Access, DBase, Fox-pro vb  veritabanlarına bağlanarak sorgulanan bilgiyi sese çevirip arayan kişiye dinletir. Veritabanına kayıt ekleme, okuma, silme veya düzeltme işlemleri, verilecek şifreler ile telefon üzerinden yapılabilir.

6- Faks, SMS, e-mail: 

 

Sistemi arayanlara, istenen bilgiyi Faks, SMS veya e-mail yoluyla gönderebilir. Ayrıca programlanabilir iş sayesinde bilgilerdeki değişimlere göre veya belli zaman aralıklarına göre, ileri tarihler ve özel zamanlar (borç ödeme günü gelen, doğumgünü vb) için otomatik gönderim sağlar. Ayrıca; müşterilerin göndermiş olduğu fakslar sistem tarafından alınır, e-mail olarak ilgili kişilere yönlendirilir, firmanın faks trafiğini yönetir.


 
 
7- Çağrı Tanıma: 

 

Sistemde veritabanına kayıtlı kişi ve kurumlardan gelen çağrılar ekranda, kendilerine ait bilgiler, iletilecek notlar ve kurumdaki kişiler tarafından hazırlanmış diğer bilgileri operatörün ve/veya santral görevlisinin ekranına getirir, hatırlatır. 

 

8- Çağrı Engelleme: 

 

Sistemi belirlenen saatlerde belirli sayıdan fazla arayanların çağrılarını bloke eder, farklı bir anons yapar. İstenmeyen numaralar belirlenebilir, bunlara farklı senaryo uygulayabilir.

 

9- Kurumların  e-Devlet Uygulamaları ile Entegrasyon:

 

e-Devlet uygulamalarında hedeflenen, vatandaşların işlemler için kuruma kadar gelmeden, internet üzerinden bilgi alabilmesi ve işlem yapabilmesidir. e-Devlet uygulamasına geçilmişse (veya, en azından kurumun web sitesinden sorgu yapılabiliyorsa), hazırlanmış olan bu verileri kullanarak, internet olanağı olmayan vatandaşlar, internetten ulaşabilecekleri çoğu bilgiye, Tele-Bilgi Sistemi sayesinde bir telefon ile ulaşabilir. Sesli olarak bilgi alabildikleri gibi, bu bilgileri istedikleri bir faksa yönlendirebilir, istedikleri bir GSM numarasından kısa mesaj (SMS) olarak alabilirler.

 

10- Sınırlı transfer:

 

Bu özellik sayesinde belli saat ve günlerde dahiliye aktarma anonsu okunmaz, sadece bağlantı olabileceği (örneğin; mesai saatleri)zamanlarda bu anons okunur, böylece gereksiz yere sistemin meşguliyeti önlenir performans artar.

 

11- Donanım ve Teknik Malzeme:

 

Sistemlerimizde, INTEL firmasının ürettiği ve dünyadaki en kaliteli Telephony Card olarak kabul edilen ve her ülkede kullanılan, INTEL DIALOGIC Voice Board kullanılmaktadır.

C- Programın Arayüzü
 
Aşağıda programın ara yüzlerinden bir kaçını görmektesiniz.
Programın ana penceresi sistemde hatların durumu ve hangi hatların hangi işlemi yapmakta olduğunu gösterir.


IVR sisteminin nasıl çalışacağını düzenler ve gösterir. Birden fazla yönerge düzenlemek ve istenilen yönergeyi seçerek anında aktif hale getirmek mümkündür. Bu sistemde arayan kişiden numara isteme, o numaraya bağlı herhangi bir veritabanından bilgi sorgulama ve karşı tarafa okuma gibi birçok kompleks iş IVR robot tarafından yaptırılabilir.
D- Referanslar

IVR referanslarımız

-            Sebat Döviz ve Kıymetli Mad. A.Ş. (0258) 265 70 20 (4 Hat PBX)

-            Altınbay Döviz Altın A.Ş. (0312) 357 77 94 (4 Hat PBX)

-            Ankara Yenimahalle Belediyesi Alo-Belediye sistemi

-            Ankara Mamak Belediyesi Alo-Belediye sistemi

-            İzmit Büyükşehir Alo ISU 185

-            Isparta Belediyesi

-            Adana Ceyhan Belediyesi Alo-Emlak sorgulama sistemi

 

Seçim Kampanyası Referansları

-            İstanbul Gaziosmanpaşa

-            İstanbul Pendik

-            İstanbul Eyüp

-            Aksaray

-            Manisa

-            Mersin

-            Antalya Gazipaşa

-            Adana

-            Kayseri

-            Ve 20 yi aşkın ilçe ve beldelerde Aday tanıtımı, anket ve sesli mesaj iletimi sistemleri..


 
 
Copyright © 2008 Hüseyin TOKPINAR